БАСЕЙНИ ЗОВНІШНІ ТА ВНУТРІШНІ ПІД КЛЮЧ
м. Дніпро
Сервіс +38 (050) 481 25 97
Service-Pool - будівництво та обслуговування басейнів Service-Pool - будівництво та обслуговування басейнів

Композитні, поліпропіленові чаші басейнів

Композитні, поліпропіленові чаші басейнів

На перший погляд, ці чаші мають лише одні переваги:

  • Міцні, довговічні;
  • Мають гнучку конструкцію, стійку до ударів та подряпин;
  • Швидко та легко встановлюються без великих грошових витрат;
  • Морозостійкі;
  • Вимагають менше витрат на хімічні реактиви;
  • На їх поверхні не розмножуються бактерії та віруси;
  • Мають безліч форм та розмірів.

І як обіцяють виробники, не потрібно трудомістких довгострокових будівельних робіт. бетонування, оздоблення та гідроізоляції. Адже якщо вірити рекламі: привіз чашу, закопав її в землю, змонтував обладнання та через 1-2 дні можна купатися! Але насправді виявляється все набагато складніше.

Стверджувати, що композитний басейн краще або гірше бетонного або металевого все одно, що стверджувати, що цегляний будинок кращий чи гірший за дерев'яний. У всіх матеріалів є свої переваги та недоліки, які визначають та обмежують область їх застосування. І відмовляти у «праві на життя» композитним чи бетонним басейнам нерозумно.

Все ж таки, розглянемо деякі твердження виробників композитних басейнів, які на практиці трактуються полярно.

Що таке композитний матеріал

Композитним матеріалом називають штучно створений матеріал, який певним чином поєднує в собі два або більше матеріалів, так, щоб використовувати їх переваги і позбутися від їхніх недоліків. В результаті композитний матеріал набуває нових властивостей.

Як не дивно, найпростіший композитний матеріал це залізобетон. Армування бетону металевими стрижнями дозволяє збільшити міцність конструкції на розрив та захистити металу від корозії. В даний час композитними матеріалами називають полімерні матеріали (пластмаси), армовані надміцними синтетичними волокнами.

Композитні матеріали бувають різні. Наприклад, фільтри для басейнів виготовляють методом намотування скловолокна та спікання полімерного сполучного в результаті виходить легкий матеріал, який дешевше нержавіючої сталі, але не схильний до корозії і такий же міцний.

Як правило, композитні матеріали використовують як заміну сталі та алюмінію в авіації, космонавтиці, автомобілебудуванні, тому що ці матеріали не бояться. корозії і дуже міцні.

Міцність

Полімерні композитні матеріали дійсно міцніші за залізобетон. Чому ж не спостерігається повсюдної відмови від металів і бетону на користь композитів, враховуючи, до того ж, що сучасні композити найчастіше дешевші за метали?

Композити справді добре сприймають динамічні навантаження, тобто. навантаження, змінні в часу (вібрації, удари тощо) саме тому їх використовують переважно на транспорті.

Але, крім динамічних, існують ще статичні, тобто. постійно діючі, навантаження (наприклад, вага). Саме вони в основному присутні в будівельних конструкціях. А ось тут виникає проблема. Справа в тому, що композити, які використовуються для виготовлення чаш басейнів, незважаючи на високу міцність гнуться! Чомусь виробники басейнів оголошують це перевагою, а тим часом для будівельної конструкції нестабільність розмірів викликає ряд проблем:

- Неможливо сперти на басейн інші конструкції, наприклад, плиту перекриття обхідної зони навколо басейну. Басейн «гратиме» і бетонна плита трісне. Відносну стабільність розмірів композитний басейн зберігає, якщо спирається на ґрунт всією поверхнею. А якщо басейн передбачається робити не в ґрунті, а в цокольному поверсі з готовою бетонною підлогою? На опори, композитної чаші не поставиш. Опирати чашу на краї не завжди дозволяє конструкція перекриттів і конструкція самої чаші.

- Неможливо нічим облицьовувати басейн. Саму чашу, припустимо, облицьовувати не потрібно, а от з місцем З'єднання обхідної зони навколо басейну з чашею виникають проблеми. Зазвичай її облицьовують плиткою і прокладають теплу підлогу, плитка до композиту не приклеїться за жодних обставин, доведеться залишати щілину та закривати гнучким декором так, щоб ще й забезпечити герметичність. Утворюється некрасивий, нерівномірний за товщиною зазор. Деякі виробники пропонують просто бетонувати обхідну зону навколо басейну, враховуючи сказане вище, ця зона покриється тріщинами через пару років експлуатації.

Зазвичай для встановлення стандартних металевих або пластикових елементів у композитну чашу використовують гвинтову стяжку через прокладку, але, враховуючи, що композит прогинатиметься – гвинтове з'єднання швидко ослабне (особливо це актуально для тих, хто створює постійну вібрацію і точкову навантаження на стінку протитечії) і відбудеться втрата герметичності. У промислово випускаються СПА ванних, які також виготовляються з композитних пластиків, форсунки вклеюють або запресовують. в стінки, але габарити СПА значно менші, відповідно конструкція більш жорстка, ніж багатометрова стінка басейну. Т.о. конструкція з композитного матеріалу, зберігаючи міцність, не зберігає стабільності розмірів, що викликає проблеми при поєднанні її з іншими конструкціями.

Взагалі, є і такі композитні матеріали, які зберігають стабільність розмірів, вуглепластики наприклад, але, враховуючи, їх вартість - у будівництві басейнів вони не використовуються.

Другий момент, пов'язаний із міцністю – міцність поверхні до подряпин та стирання. На жаль, незважаючи на всі заяви пластик дуже добре дряпається. Враховуючи, що ремонт композитної чаші дуже скрутний (а в деяких випадках неможливий), доведеться берегти басейн від подряпин і бути гранично акуратними при транспортуванні та встановленні.

Довговічність

Виробники дають гарантію на композитні басейни 50 років! Не зовсім зрозуміло звідки взялася така цифра, якщо композитні матеріали з'явилися лише кілька десятків років тому. З таким самим успіхом можна дати гарантію на облицювання керамічною плиткою на 20000 років, вважаючи, що кераміка приблизно в той час і з'явилася і де-не-де чудово збереглася до наших днів.

Не кажучи про міцність поверхні до подряпин, що звичайно, не є гарантійним випадком, Слід зазначити, що будь-який полімерний матеріал старіє. Під впливом ультрафіолетового випромінювання, хімікатів, температур зовнішнє покриття чаші (гелькоут) буде вицвітати, втрачати поверхневу міцність та еластичність, хоча з самою чашею може і нічого не станеться, але зовнішній вид чаші не залишиться незмінним, тим більше 50 років.

Чи спливають композитні басейни?

Басейн стоїть землі, тобто. ґрунті. Грунти бувають різні, одні з найневдаліших для будівництва ґрунтів – глини та суглинки. Що відбувається з ґрунтом, коли на нього ставлять споруда?

По-перше, ґрунт деформується під вагою споруди. Усі чули про осад фундаменту. Коли будують будинок, то протягом деякого часу (до трьох років) будівля осідає під власною вагою. А що буде, якщо будинок раптом прибрати з фундаменту (тобто злити воду з басейну)? Очевидно, ґрунт має деякий ступінь пружності тобто. як пружина підніме розвантажений фундамент (порожній басейн), не на колишню висоту, звичайно, але ефект матиме місце. З цим явищем борються шляхом збільшення несучої здатності ґрунту – забивають палі, роблять піщано-гравійну подушку тощо. Слід зазначити, що чим легша конструкція басейну, тим сильнішою буде різниця в навантаженні на грунт заповненого басейну і порожнього, відповідно композитний басейн «гратиме» більше при заповнення/порожнення, ніж важкий бетонний.

По-друге, на конструкцію у землі діє сила Архімеда. Звичайно, для важкого багатоповерхового будівлі ефект від цієї сили мізерний. Але будь-яка конструкція матиме деяку плавучість. Звичайно, для басейну, заповненого водою плавучість завжди негативна, порожній бетонний басейн теж занадто важкий, щоб випливти.

А ось порожній пластиковий басейн має позитивну плавучість, недарма з композиту яхти роблять. Звичайно, зрозуміло, що басейн не в озері стоїть, а закопаний у ґрунт, відповідно як яхта в плавання він не вирушить, але якщо грунти вологі, то архімедова сила виштовхне його із землі на кілька сантиметрів, зруйнувавши стінки котловану та обхідну зону. Як виробники пропонують боротися з цією проблемою… Ну, найдурніша пропозиція – ніколи не спорожняти басейн. А щоб усунути протікання форсунки – викликати водолаза?

Більше правильний підхід - закопувати басейн не прямо в глину, а робити товсту піщано - гравійну подушку із обов'язковим дренажем. Іноді пластикові резервуари прикріплюють до закопаних бетонним блокам, щоб навіть без води конструкція мала негативну плавучість.

У будь-якому випадку, ця проблема зовсім не надумана і її вирішення коштує грошей, враховуючи, що композитні басейни не такі вже й дешеві – вартість правильно встановленої композитної чаші з враховуючи дренажні заходи, приблизно дорівнює вартості бетонного басейну.

По-третє, коли ґрунт замерзає, на конструкцію, закопану в землю діє сила морозного пучення. Композитний басейн має форму, що звужується донизу, і якщо з нього на зиму злити воду, то його повністю виштовхне. Способи боротьби з морозним пученням: піщано-гравійна подушка, дренаж, спеціальні виступи т.зв. «крила», які компенсують силу морозного здирання, все це, звісно, збільшує вартість. Ну і, звісно, ​​зливати композитний басейн на зиму не можна.

Морозостійкість композитних басейнів

Консервація бетонних басейнів та композитних принципово нічим не відрізняється, що стосується Морозостійкість пластикового покриття - це велике питання. Є покриття морозостійке, є покриття не стійке до морозу. Необхідно уважно дивитися, на який діапазон температур розрахований басейн і скільки циклів заморожування покриття може витримати. З точки зору міцності композитна чаша дійсно не боїться замерзання води. вона гнучка і тиск льоду їй не небезпечно, навіть якщо вода промерзне до дна.

Композитні басейни будувати просто?

Якщо замовлення виконує нормальна фірма, то для Замовника не має значення простота або складність тих чи інших робіт. Значення мають ціни, терміни та якість робіт. Звичайно, бетонний басейн будувати набагато довше, ніж привезти та закопати готову чашу. Якщо йдеться про невелику купель для сауни – мабуть, дійсно простіше встановити готову з композиту, ніж будувати з бетону.

Для більш-менш великих композитних басейнів виникають дві проблеми:

1. Ддля перевезення величезної чаші потрібна спеціальна техніка, доводиться бачити на сайтах виробників варіанти доставки чаш на спеціальних тягачах, можете уявити, скільки це буде коштувати. Якщо йдеться про область, то великий басейн може просто не пройти під лініями електропередач у вашому котеджному селищі або не увійти у ворота.

2. Ддля монтажу чаші обов'язково знадобиться підйомний кран, загалом, це не проблема, Якщо ви будуєте відкритий басейн, а як змонтувати чашу в готовому приміщенні?

Загалом установка композитного басейну в готовому будинку – практично нерозв'язна завдання, в тому Час як бетонний басейн можна побудувати практично у будь-якому підвалі. Виробники зазвичай заявляють терміни виконання робіт 1-2 тижні. Це справедливо, якщо просто закопати басейн у глину. Якщо враховувати вищевикладені міркування про необхідність дренажу та піщано-гравійної подушки, а так само деякі складності з виготовленням обхідної зони, то терміни кілька збільшаться.

До цього слід додати також час виготовлення та доставки чаші. Справа в тому що зовсім не факт, що потрібна чаша є на складі, і не факт, що її не доведеться везти з-за кордону!

Слабке місце композитних басейнів у тому, що такий басейн не можна виготовити на місці.

Напевно, справжня революція в басейновій галузі, та й у будівництві взагалі, сталася б, якби існував матеріал, який можна було б, у якихось бочках чи мішках привезти на місце та виготовити конструкцію будь-яких необхідних розмірів форми та кольорів, на жаль, поки це неможливо.

Витрати на експлуатацію

Цілком незрозуміло, чому виробники вирішили, що в композитному басейні буде менше мікроорганізмів, ніж у бетонному або будь-якому ще. Гладкість поверхні резервуару для бактерій та одноклітинних водоростей принципового значення не має як і для риб, наприклад, так як вони плавають у воді. Що стосується накопичення бруду, то спробуйте не помити ванну пару тижнів, щоб переконатися в абсурдності зв'язку гладкості поверхні із накопиченням забруднень. Крім цього, дно композитного басейну спеціально роблять шорстким, щоб не послизнутися.

Виділення сполучного у воду в композитному басейні дійсно мало, порівняно з дифузією аналогічних компонентів із затирання або гідроізоляції. Але в будь-якому басейні кількість цих домішок мізерно в порівнянні з домішками, що містяться в підживлюючій воді, відповідно навряд чи це вплине на витрату регулятора pH або хімічного реагенту і тим більше на тих, хто купається.

Щодо чищення басейну – гладку чашу дійсно чистити простіше, ніж облицьовану мозаїкою, з з іншого боку найменша пляма на рівній монотонній поверхні відразу буде кидатися в очі, особливо це актуально для білих басейнів. Теплопровідність композитних матеріалів справді менша ніж у бетону, але великої економії Ви не отримайте. По-перше, 70-80% тепла виноситься з басейну разом з випаровується з поверхні водою відповідно теплоізольовані стінки мало допоможуть, якщо у Вас немає плаваюче покриття. По-друге, Вам заважає утеплити бетонну або нержавіючу чашу з боку грунту. пінополістиролом, наприклад.

Витрати на експлуатацію в першу чергу залежать від розмірів басейну та частоти його використання, матеріал оздоблення або чаші великого значення не має.

Відсутність протікання

Тут виробники басейнів мають рацію, якщо не брати до уваги протікання в системі циркуляції води, які можливі в будь-якому басейні, ймовірність протікання через чашу практично дорівнює нулю. З іншого боку, ремонт композитної чаші практично неможливий.

Напевно найбільша проблема, з якою зіткнулася наша фірма, це заява виробника, що гарантія на чашу не діє, якщо ми зробимо в ній отвори для встановлення заставних елементів паркану-повернення води. Як правило, таких отворів у чаші немає або вони розташовані неправильно і не можуть забезпечити повноцінну циркуляцію, отже, і фільтрацію. Адже виробники в основному продають ці чаші, а не встановлює та обслуговують і їм багато невідомо про якісною водопідготовки.

Широкий вибір покриттів та кольорів

На жаль, жодного вибору немає. Два-три кольори за прийнятною ціною, три-чотири – за неприйнятною, ну і п'ять-шість варіантів форм. Причина цієї обмеженості полягає в тому, що: по-перше, видів композитних матеріалів відносно мало; по-друге, при виготовленні використовуються дуже дорогі матриці, виготовлення нової форми вимагає виготовлення нової матриці, що робить вартість неприйнятна.

Обмеженість кольору та форми – головна проблема, яка практично зводить нанівець всі переваги композитних басейнів.

Яке задоволення закопати на ділянці ванну ціною кілька десятків тисяч доларів, якщо за ті ж гроші можна побудувати якщо і не архітектурний шедевр, то принаймні мірою, щось гарне?

В результаті можна відзначити, що композитні басейни займають певну частку на ринку, але мають ряд недоліків, які обмежують їхнє використання. В будь-якому випадку, вибір за вами. А наша завдання виконати якісно ту роботу, яку замовите Ви.


Дізнатися інформацію, що цікавить, можна будь-яким зручним Вам способом — Контакти